Život v rodině

Dokážeme všechno?

Otázka, kterou jsem uvedla tento článek, mi už zní v hlavě několik měsíců. Na toto téma, zda můžeme dokázat všechno, co si usmyslíme, jsme vedly debatu s mými spolužačkami na tělovýchovném kurzu v červnu a rovnou mohu říci, že jsme se názorově dost rozcházely.

Nechala jsem toto téma v sobě pořádně uzrát a vlastně je pro mě aktuální více, než kdy dříve, teď na samém prahu školního roku. Žijeme v době míru a blahobytu a jsme vedeni společností k pocitu, že můžeme dokázat cokoliv si zamaneme. Prý stačí jen chtít a splnění našich snů je na dosah.

Uvědomuji si, že jsem určitě i já sama několikrát našim dětem řekla, že mohou dokázat cokoliv budou chtít. Ale upřímně – je to pravda? Zkoumala jsem to ze všech stran. Není to vlastně nesmysl? Co kdybych si já usmyslela, že chci být mistryní světa ve skoku dalekém? Opravdu se to může stát (s mým pozadím)? 🙂 Nebo co kdyby se můj manžel rozhodl, že se stane operním zpěvákem ačkoliv zpěv nepatří zrovna mezi jeho největší dary? Co když se naše děti najednou rozhodnou, že se chtějí zaměřit na něco, k čemu doopravdy nemají talent – opravdu mohou tohoto svého cíle dosáhnout nebo si to jen namlouváme a chceme věřit tomu, že si můžeme vzít cokoliv chceme, že je všechno možné?

Nemohl a jsem ale zároveň přestat myslet na Ježíšovo: „Proste a bude vám dáno.“ Takže když budu dostatečně prosit o to, abych se stala skokankou do dáli světové úrovně, tak se mi to splní? Jak tomu mám rozumět? Podporuje snad tento Ježíšův výrok „mantru“ tohoto světa? Nic není nemožné?

Úvahy o tomto tématu mě skutečně nenechávaly v klidu, až jsem jednoho dne došla k určitému závěru, o který se s vámi podělím.

Moje odpověď zní, že nemůžeme všechno, ne ve všech oblastech. Rodíme se s nejrůznějšími talenty, nadáními, danostmi, které nás charakterizují a do jisté míry předurčují. Když je objevíme, můžeme dokázat mnoho dobrého. Říká se také, že každý z nás je jako nádoba. Každá má jiný tvar, jinou velikost, objem… Proto budeme také po smrti v nebi cítit naplnění, protože ať už je naše nádoba jakákoliv, tam bude už navždy naplněná. Nebylo by dobré reagovat na to, jací jsme a podle toho k něčemu směřovat? Nemá smysl si něco nalhávat – kdybych si zkrátka usmyslela, že se teď v 35 letech (zřejmě krize středního věku:) stanu světovou špičkou ve skoku dalekém, nemám šanci. Mohla bych tomu věnovat kolik bych chtěla úsilí, ale po všem, co bych do toho investovala, bych akorát tak za pár měsíců přišla na to, že ty modřiny na pozadí jsem si udělala úplně zbytečně a myslím, že stav mého pozadí by také dost odrážel stav mé duše… Ano, alespoň bych to zkusila, ale kdybych ten čas věnovala raději něčemu, na co mám talent, třeba zpěvu, měla bych mnohem větší šanci na to, že bych dosáhla vytouženého cíle. 

Podstatné je, že na tomto světě můžeme dosáhnout mnohého, ale každý z nás v jiné oblasti a svým vlastním způsobem a v jiné míře. Ne každý může být olympionik, protože to není každého cesta. Ne každý může být slavným zpěvákem, protože ne všem byl dán hudební sluch. Chtěla bych tedy našim dětem říkat:

„Hledej svoje silné stránky, zaměř se na to, co Ti jde, a hledej svou pravou cestu. Když půjdeš po cestě dobra, pak můžeš dokázat mnohé věci. Naslouchej tomu, co máš ve svém srdci, rozjímej nad svými talenty a dary, věř Bohu. Hledej svou vlastní formu úspěchu a nenech se strhnout světem k pocitu, že jsi všemocná(ý), protože nejsi. Všechno může jenom Bůh. Pros ho, abys dokázal(a) najít ten správný cíl. Rád ti na tvé cestě pomůže ho dosáhnout.“

Takto sama sobě odpovídám na to, zda můžeme nebo nemůžeme dokázat všechno, co si zamaneme. Doufám, že jsem to napsala srozumitelně. 

Další otázkou, která se s touto velmi úzce pojí je, zda můžeme dělat všechno, co si zamaneme. Svět tvrdí, že se nemáme nechat v ničem omezovat. Co si myslíte vy? Kde jsou hranice, pokud jsou? Napište mi komentář tady na hlubině, na FB nebo IG anebo napište zprávu. Ráda bych tuto otázku ještě v budoucnu rozvinula.

Přeji všem úspěšný vstup do nového školního roku, pokud je pro vás ještě školní rok jakkoliv aktuální. Pokud ne, přeji stejně krásný začátek září 😊.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *